Sesja Lidki z niespodzianką pod sercem
14 stycznia 2019
Jak przygotować się do zdjęć przygotowań ślubnych?
20 lutego 2019

Jak robić portrety w ostrym słońcu?

Na wstępie zaznaczę, że nie mam na myśli sytuacji, gdy słońce jest w zenicie lub blisko południa. Wówczas naprawdę ciężko zrobić coś sensownego. Myślę raczej o sytuacji w ciągu dnia, gdy słońce pada na modelkę pod kątem bliskiemu 45 stopni, ale światło jest ostre i trudne w okiełznaniu. Taka sytuacja spotyka nas od później jesieni do wczesnej wiosny, gdy najczęściej to jedyne światło, które możemy dostać od przyrody w ciągu dnia. Kilka wskazówek ode mnie, które chciałabym znać wcześniej, żeby nie bać się robić zdjęć o innej porze niż zachodzie słońca.

  • Fotografuj w RAWach. Cóż, może to zabrzmieć jak żart dla początkujących osób, ale jeśli sytuacja sprawia, że mamy kontrastowe oświetlenie, z którym nie do końca jesteśmy sobie w stanie poradzić, dobrze mieć zaplecze informacji na fotografii w momencie, gdy prześwietlimy czyjąś twarz. Nawet telefony teraz mają tą funkcję. Dowolny program do obróbki RAWów wyciągnie pięknie detale z cieni i zapanuje nad balansem bieli, który lubi się rozjechać w najmniej oczekiwanym momencie (zwłaszcza w śniegu).
  • Rób niedoświetlone zdjęcia. Delikatne obniżenie ekspozycji zapobiega prześwietleniu twarzy. Osobiście jestem zdania, że skóra na portrecie powinna być o naturalnej jasności, a zwykle na zdjęciach “wychodzi” za jasna. Po za tym, łatwiej wyciągnąć detale z cieni niż ze świateł.
  • Skieruj twarz modelki bezpośrednio w stronę słońca, niech zadrze trochę nosek – cienie będą się pięknie rozkładały i podkreślą kości policzkowe.

  • Rozejrzyj się za spójnym tłem do zdjęcia. Kiedy na fotografii jest dużo kontrastów, zazwyczaj dobrze wygląda, gdy reszta ze sobą kolorystycznie gra. Sprawdza się to w większości fotografii a w ostrym świetle szczególnie.
  • Fotografuj w cieniu. To twój sprzymierzeniec, gdy jest bardzo jasno. Będzie nudno, ale bezpiecznie. Jeśli gdzieś w tle słońce będzie przebijało się przez drzewa uzyskasz piękny bokeh.
  • Szukaj ciekawych ceni. Przebijające słońce przez płot z siatki, liście, rzeźby, budynki potrafią dodać smaczku twoim fotografiom.

  • Rób zdjęcia pod światło. Jeśli słońce jest jeszcze wysoko, spróbuj zrobić zdjęcie od dołu, wpraw modelkę w ruch, niech promienie przebijają się przez jej włosy i ubrania. Stworzy się piękna kontra odcinająca modelkę od tła.
  • Złap słońce w kadrze. Niech wady obiektywu obrócą się na twoją korzyść, kolorowe bliki potrafią sprawić, że zdjęcie wygląda na niewymuszone i ma w sobie to coś.
  • Poszukaj naturalnej blendy. W mieście wystarczy się dobrze rozejrzeć, budynek bezpośrednio oświetlony będzie odbijał światło, zwłaszcza gdy jest jasny lub ma sporo szyb. Ustaw modelkę plecami do słońca, a twarzą do “blendy”. Stoi w cieniu? Jeszcze lepiej!
  • Okulary przeciwsłoneczne – będą wyglądały stylowo, półkryjące nie zasłonią zupełnie oczu, a modelka stojąc twarzą do światła nam nie oślepnie. To też dodatkowe akcesorium do pozowania.

Koniecznie napiszcie w komentarzach, czy te rady były dla was pomocne. Co dodalibyście jeszcze do tej listy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *